سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ساعت ۰۶:۳۹

لوله بازکنی - تخلیه چاه

مشاوره رایگان و خدمات 24 ساعته
بهره برداری از پیشرفته‌ترین تصفیه خانه فاضلاب کشور در قم
شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۴

بهره برداری از پیشرفته‌ترین تصفیه خانه فاضلاب کشور در قم

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مهندس عبدالحمید توکلی بینا امروز در دیدار با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از پیشرفت 85 درصدی تصفیه‌خانه فاضلاب قم خبر داد و گفت: این تصفیه‌خانه که پیشرفته‌ترین تصفیه خانه‌های فاضلاب کشور است با استفاده از تسهیلات بانک ...

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مهندس عبدالحمید توکلی بینا امروز در دیدار با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از پیشرفت 85 درصدی تصفیه‌خانه فاضلاب قم خبر داد و گفت: این تصفیه‌خانه که پیشرفته‌ترین تصفیه خانه‌های فاضلاب کشور است با استفاده از تسهیلات بانک توسعه اسلامی و با جمعیت تحت پوشش 250 هزار نفر مهرماه امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه با بهره‌برداری از این تصفیه‌خانه پوشش فاضلاب شهری قم به 48 درصد می‌رسد اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های این تصفیه‌خانه تولید برق از لجن فاضلاب است که می‌تواند 70 درصد برق مورد نیاز تصفیه‌خانه را تأمین کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در پاسخ به سؤال دکتر لاریجانی در خصوص محل استفاده تسهیلات بانک توسعه اسلامی یادآور شد: این تسهیلات برای ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب، اجرای خطوط انتقال، اصلی و فرعی فاضلاب به ویژه در منطقه دو و سه قم اخذ شده است.

وی از اجرای 100 کیلومتر شبکه فرعی فاضلاب با استفاده از این تسهیلات در منطقه دو و سه قم که با مشکلات بیشتری در زمینه پساب فاضلاب مواجه بودند خبر داد و یادآور شد: برای اجرای شبکه‌های فرعی فاضلاب در مابقی مناطق شهر از روش‌های دیگر از جمله طرح‌های مشارکتی مالی استفاده خواهیم کرد.

توکلی بینا همچنین با اشاره به رایزنی‌های انجام شده با بانک توسعه اسلامی خاطرنشان کرد: پس از یک سال پیگیری توانستیم موافقت بانک را برای اجرای 100 کیلومتر شبکه فاضلاب دیگر کسب کنیم که در مجموع با استفاده از تسهیلات بانک توسعه اسلامی 200 کیلومتر به شبکه فرعی فاضلاب قم اضافه می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بهره‌برداری از تصفیه‌خانه آب شماره چهار قم در سفر هیئت دولت به قم اظهار داشت: با بهره‌برداری از این تصفیه‌خانه ظرفیت تصفیه آب از 2هزار مترمکعب در سال 92 به 4 هزار و 600 مترمکعب رسید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم خاطرنشان کرد: با افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه آب قم، آمادگی لازم برای تأمین آب شهرهای قم، قنوات، کهک و سلفچگان از پروژه عظیم انتقال آب از سر شاخه‌های دز به وجود آمد.

وی در ادامه از افتتاح طرح توسعه مرکز تله متری و کنترل از راه دور تأسیسات آب و فاضلاب قم همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر خبر داد و یادآور شد: با بهره‌برداری از این مرکز برای نخستین بار در کشور تمام شهرهای استان قم تحت پوشش تله متری و تله کنترل قرار می‌گیرند.

توکلی بینا در پایان سخنان خود از افتتاح مرکز کنترل کیفیت آب قم و مجموعه آزمایشگاه‌های آب و فاضلاب قم تا پایان سال جاری خبر داد و اظهار داشت: با افتتاح این مرکز استان قم از معدود استان‌های کشور خواهد بود که دارای پیشرفته‌ترین مرکز و تجهیزات کنترل کیفی آب که مطابق به استانداردهای بین‌المللی است.

منبع : آب و فاضلاب قم