شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ساعت ۰۳:۳۹

لوله بازکنی - تخلیه چاه

مشاوره رایگان و خدمات 24 ساعته
کلان‌شهری با یک تصفیه‌ خانه فاضلاب
چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴

کلان‌شهری با یک تصفیه‌ خانه فاضلاب

کلان‌شهری با یک تصفیه‌ خانه فاضلاب؛ 90 درصد فاضلاب شیراز به رودخانه ها ریخته می شود! شیراز با این وسعت و جمعیت به سه تصفیه‌خانه نیاز دارد که در حال حاضر تنها یک تصفیه‌خانه با ظرفیت تصفیه 10 درصد از فاضلاب این شهر فعال است. مسافرانی که از طریق فرودگاه وارد شیراز می‌شوند نخستین ...

کلان‌شهری با یک تصفیه‌ خانه فاضلاب؛ 90 درصد فاضلاب شیراز به رودخانه ها ریخته می شود!

شیراز با این وسعت و جمعیت به سه تصفیه‌خانه نیاز دارد که در حال حاضر تنها یک تصفیه‌خانه با ظرفیت تصفیه 10 درصد از فاضلاب این شهر فعال است.

مسافرانی که از طریق فرودگاه وارد شیراز می‌شوند نخستین تصاویری که می‌بینند فاضلاب رها شده با بوی نامطبوع است. ساکنان روستای سلطان‌آباد شیراز نیز سال‌هاست که به دلیل وجود فاضلاب رها شده در روستایشان رنج می‌برند.

به گزارش جنوب نیوز، در حال حاضر شیراز با وسعت و جمعیتی که دارد تنها یک تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت 25 میلیون مترمکعب دارد که بنا به گفته رضا محمدیان، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر شیراز، تنها 10 درصد فاضلاب شیراز را تصفیه می‌کند و مابقی در رودخانه‌های و شهرک‌های اطراف شهر شیراز رها شده‌اند. http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim//Uploaded/Image/1394/03/16/139403161310302465438813.jpg محمدیان که این پدیده را یک فاجعه زیست محیطی می‌داند، می‌گوید شیراز با این وسعت و جمعیت به سه تصفیه‌خانه نیاز دارد اما به دلیل عدم ساخت تصفیه‌خانه شماره 2 بخشی از فاضلاب در رودخانه سلطان‌آباد، بخشی در ضلع شرقی دریاچه نمک و بخشی در دره قره‌پیری می‌ریزد و بخشی نیز در منطقه پل فسا رها شده که کشاورزان از آن برای آبیاری مزارع خود استفاده می‌کنند. وی معتقد است حتی ساخت این تصفیه‌خانه شماره 2 نیز به طور کامل نمی‌تواند فاضلاب شهر شیراز را تصفیه کند و تصفیه‌خانه شماره 3 نیز سال‌هاست که زمینی رها شده است و اقدامی برای ساخت آن انجام نشده است. محمد حق‌نگر، رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز، می‌گوید با ساخت این تصفیه‌خانه در هر ثانیه 4 مترمکعب آب سالم تولید می‌شود که از آن می‌توان برای توسعه فضای سبز شهر شیراز استفاده کرد. http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim//Uploaded/Image/1393/03/15/139303150951301422924053.jpg محمدیان نیز می‌گوید شهر شیراز مشکل بازیافت آب دارد و از پساب این تصفیه‌خانه می‌توان در بخش کشاورزی و توسعه فضای سبز شهر استفاده کرد. کمال‌ پاک‌فطرت، عضو شورای شهر شیراز که با تسنیم گفتگو کرده، علت اصلی کند بودن روند ساخت تصفیه‌خانه را کمبود نقدینگی می‌داند و معتقد است در صورتی که شهرداری بتواند از راه‌های قانونی در ساخت این تصفیه‌خانه مشارکت کند، این تصفیه‌خانه با سرعت بیشتری پیش می‌رود. محمد حق‌نگر درباره مشارکت شهرداری در ساخت این تصفیه‌خانه می‌گوید اخیرا در شورای شهر شیراز مصوبه‌ای برای مشارکت شهرداری با آبفا برای تکمیل تصفیه‌خانه تصویب شده است که بر اساس آن تفاهم‌نامه‌ای تهیه شود و شهرداری هم در تکمیل آن مشارکت کند. http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim//Uploaded/Image/1393/03/15/139303150956345892924103.jpg وی می‌گوید مسئولان آبفا برای تکمیل تصفیه‌خانه به 100 میلیارد تومان نیاز دارند که در صورت تامین این اعتبار تصفیه‌خانه ظرف دو سال ساخته می‌شود. محمدیان نیز معتقد است اهمیت این مسئله و سلامت مردم ایجاب می‌کند که مدیریت استان وارد شده و تامین اعتبار با همکاری بخش‌های مختلف صورت گیرد. ساخت تصفیه‌خانه شماره 2 شیراز در دی ماه 88 با حضور وزیر نیروی وقت آغاز شده و تاکنون پس از گذشت 6 سال تنها 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این درحالی است که مسئولان آبفا مدت زمان تصفیه‌خانه را 3 سال اعلام کرده بودند.

منبع: شهر خبر