استفاده نکردن از وسایل تنفسی هنگام ورود به چاه
سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

استفاده نکردن از وسایل تنفسی هنگام ورود به چاه

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیرازاعلام کرد: کارگران مغازه ساندویچ فروشی در شیراز هنگام تخلیه چاه فاضلاب این مغازه دچار حادثه شدند و دوکارگراز سه کارگر در این حادثه جان باختند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، حاکی است این حادثه ساعت چهارو 27 دقیقه بامداد شنبه به ایستگاه های 11و12و4 اطلاع داده شد و تیم امداد چاه نوردی با اطلاع یافتن از مسمومیت و خفگی دو کارگر جوان در چاه فاضلاب به محل حادثه واقع در دروازه کازرون شیراز شتافتند.

حادثه از آنجا رقم خورد که کارگران هنگام کار، با پرشدن چاه فاضلاب مواجه شدند و با استفاده از پمپ قصد تخلیه آن را داشتند. از کار افتادن پمپ درون چاه اولین کارگر را بر آن داشت که وارد چاه شود اما به محض ورود به چاه، دچار مسمومیت با گاز شد و به داخل چاه سقوط کرد و به زیر آب رفت.

کارگر دوم برای نجات وی وارد چاه شد و به سرنوشت نفر قبلی گرفتار شد.

کارگر سوم در وسط مغازه افتاده و دچار مصدومیت شده بود. این شخص که در تلاش برای نجات دو کارگر دیگردچار مسمومیت شده بود توسط عوامل اورژانس به مراکز درمانی انتقال یافت.

آتش نشانان با استفاده از تجهیزات تنفسی وارد چاه شدند و اجساد دو کارگر 29 و 34 ساله را از زیر آب بیرون آوردند.

ورود به این چاه به دلیل نوع ساختار و وضعیت خاصی که داشته است، بسیار سخت و طاقت فرسا بود. آتش نشانان برای ورود به آن ناچار به استفاده از وسایل و تجهیزات مختلف شدند.

نامجو وصالی فرمانده منطقه2 آتش نشان در این رابطه گفت: چاه های فاضلاب به علت وجود مواد مختلف شیمیایی وهمچنین آب ، فعل و انفعالات شیمیایی صورت گرفته باعث ایجاد گازهای خطرناک و خفه کننده می شوند و در صورت ورود یا سقوط فرد در اینگونه چاه ها احتمال خفگی و مرگ بسیار زیاد است.

او گفت: در بسیاری از موارد به علت استفاده از نیروی انسانی برای لایروبی یا تخلیه اینگونه چاه ها و به دلیل عدم استفاده از سیستم های تنفسی، فرد دچار گازگرفتگی و در نتیجه مرگ می شود که این مورد جزو بیشترین موارد منجر به فوت افراد است. این آتش نشان توصیه کرد: به هیچ عنوان وارد چاه فاضلاب نشوید و در صورت ضرورت از افراد متخصص و مجهز به تجهیزات کمک بگیرید. برای آزمایش کردن گاز درون چاه به هیچ وجه کبریت یا شعله را وارد چاه نکنید زیرا خطر اشتعال و انفجار وجود دارد.

گاز متان که از معمول ترین گازهای موجود در چاه است هم قدرت خفه کنندگی قوی دارد و هم از قدرت انفجار بالایی برخوردار است.

آتش نشانی شیراز اعلام کرد:نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که در صورت مسمومیت و سقوط یک شخص در چاه به هر علت که باشد، افراد دیگر نباید برای نجات وی وارد چاه شوند بلکه باید بلافاصله از نیروهای امدادی کمک بخواهند. ورود به چاه به علت وجود گاز و نداشتن تجهیزات تنها منجر به افزایش تلفات می شود.

منبع: وبسایت قم فردا