گلایه شهروندان از تبلیغاتی که به در و دیوار خانه‌ها چسبانده می‌شود
جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴

گلایه شهروندان از تبلیغاتی که به در و دیوار خانه‌ها چسبانده می‌شود

به گزارش وبسایت خانه پاک به نقل از تی نیوز: در تمام طول عمر شاید یک‌بار هم اتفاق نیفتد که آب از سینک ظرفشویی پایین نرود یا چاه فاضلاب مشکل‌دار شده و نیاز به لوله بازکنی پیدا کنید، اما در و دیوار اکثر خانه‌ها پر شده از تبلیغات لوله‌بازکنی‌هایی که گاهی روی هم چسبانده شده است.

البته وقتی به این مشکل گرفتار می‌شوید و فاضلاب خانه مشکل‌دار می‌شود، پی به حکمت این همه تبلیغات می‌برید اما به‌راستی تکلیف لوله‌بازکنی‌ها یا تبلیغاتی از این دست که روی در و دیوار خانه‌ها چسبانده می‌شود و چهره نازیبایی را ایجاد می‌کند، چیست؟ آیا به‌لحاظ قانونی این نوع تبلیغات صحیح است؟

به گزارش وبسایت خانه پاک  گلایهیکی از شهروندان در این رابطه با ارسال پیامکی به شهرآرا گفته است: «چرا با این تبلیغاتی که روی درب خانه‌ها از قبیل لوله بازکنی، وانت‌بار و... کنار آیفون و روی درب می‌زنند، برخورد نمی‌شود. هفته به هفته آن‌ها را به سختی پاک می‌کنیم ولی باز دوباره می‌چسبانند، خیلی چهره زشتی را ایجاد می‌کند، درب منزل ما شده یک معضل بزرگ، لطفا پیگیری کنید».

در همین رابطه این موضوع را از معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد پیگیری کردیم و مطلع شدیم که تبلیغاتی که روی در و دیوار خانه یا خیابان‌ها چسبانده یا نوشته می‌شود از مصادیق تبلیغات غیرمجاز است که خدمات شهری ضمن اخطار به متخلفان، پرونده‌های آنان را به شورای حل اختلاف ارجاع می‌دهد.

در همین رابطه گفتگویی با رئیس شورای حل اختلاف ویژه دعاوی شهرداری در مشهد داشتیم. جعفر سروی در این خصوص گفت به گزارش وبسایت خانه پاک : طبق قانون شهرداری‌ها مصوب سال۴٣، هرگونه تبلیغات غیرمجاز روی در و دیوار شهر مجازات نقدی برای متخلفان به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه شهروندانی که شکایتی از تبلیغات غیرمجاز دارند، می‌توانند با مراجعه به ادارات خدمات شهری در شهرداری مناطق شکایت خود را اعلام کنند تا پیگیری شود، افزود: این قانون شامل تبلیغاتی که داخل منازل نیز انداخته می‌شود نیز هست و درصورتی که شهروندی شکایتی داشته باشد، پیگیری می‌کنیم و فرد خاطی موظف می‌شود، تبلیغات را پاک‌سازی و امحا کند، علاوه‌بر‌این نیز باید جریمه‌ای نیز به شهرداری پرداخت کند.

منطقه یک مشهد بیشترین شکایت علیه تبلیغات سروی در ادامه متذکر شد: منطقه یک بیشترین شکایات را در میان مناطق شهری در خصوص تبلیغات غیرمجاز داشته است که مورد پیگیری قرار گرفته و پس از آن نیز منطقه۴ مشهد بیشترین میزان شکایت را دراین خصوص داشته است.

سروی در ادامه به روند پیگیری پرونده‌‌ها اشاره کرد و افزود: در ابتدا با شکایت شهروند به خدمات شهری منطقه، آن‌ها ورود پیدا می‌کنند و اخطار امحا و پاک‌سازی تبلیغات داده می‌شود که یا باید به این امر اقدام کند یا هزینه امحا را بپردازد، اما اگر فرد متخلف در این خصوص اقدامی نکند، پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع داده می‌شود که به صورت قضایی موضوع پیگیری می‌شود و علاوه بر الزام برای پاک‌سازی، فرد جریمه نقدی نیز می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به تجربیات شهرهای دیگر در این خصوص، متذکر شد: موثرترین اقدام را شهرداری مشهد انجام داده که آن تعقیب کیفری است.

به گزارش وبسایت خانه پاک سروی خاطرنشان کرد: برخی شهرها اقدام می‌کنند به قطع‌کردن تلفن یا دیگر قبوض شرکتی که تبلیغات کرده است که این امر چند ایراد دارد، چرا که فرایند پیگیری قضایی نیست بلکه اداری است و علاوه‌بر زمان‌بربودنش مانند پیگیری قضایی که الزام‌آور است، تاثیرگذاری لازم را ندارد.

به گفته وی، وقتی ما فردی را محاکمه می‌‌کنیم اگر جریمه‌اش را پرداخت نکند به ازای هر ٣٠هزار تومان جریمه یک شب زندانی دارد.

سروی با اذعان به اینکه متاسفانه تاکنون این قانون مغفول مانده است، خاطرنشان کرد: ما این قانون را احیا کرده‌ایم و خوشبختانه تاثیرگذار نیز بوده است و در بودجه شهرداری نیز کمک خوبی محسوب می‌شود.

این مقام مسئول یادآور شد: در ماه به صورت میانگین حدود ۶٠پرونده درخصوص تبلیغات غیرمجاز در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شود.

به گزارش وبسایت خانه پاک  : سروی درباره اینکه چنددرصد از پرونده‌ها در شورای حل اختلاف حل و فصل می‌شوند، گفت: حدود ٧٠درصد از افراد با اخطار دادگستری حضور یافته و اقدام به پاک‌سازی تبلیغات غیرمجاز خود می‌کنند، ٣٠درصد دیگر نیز به‌دلایل مختلفی چون دریافت‌نکردن اخطار و...مراجعه نمی‌کنند که روند رسیدگی به پرونده طولانی‌تر می‌شود.

شرکت خدمات فنی ایراینان بر این عقدیه است نباید با چسباندن برچسب های تبلیغاتی رنگارنگ چهره زیبای شهرمان را زشت و غیر قابل تحمل کنیم.

منبع : وبسایت تی نیوز