مرگ 1نفر و مسومیت 5نفر به خاطر باز کردن لوله با اسید
یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴

مرگ 1نفر و مسومیت 5نفر به خاطر باز کردن لوله با اسید

دکتر حبیبی رئيس اورژانس ۱۱۵  مشهد در اين رابطه به خانه پاک گفت: در ساعت 16:50 روز پنج شنبه ۷مهرماه موضوع مسموميت شديد ۶ نفر هنگام باز کردن راه لوله فاضلاب دستشويي يک مغازه زعفران فروشي از طريق شهروندان به مرکز ۱۱۵ اعلام شد که متعاقب آن اکيپي از امدادگران به همراه دو دستگاه آمبولانس به محل حادثه واقع در ابتداي خيابان خسروي(چهارطبقه) اعزام شدند.

وي افزود: امدادگران اورژانس با حضور در محل دريافتند که چند نفر به منظور باز کردن مسير دستشويي مغازه که مسدود شده بود به وسيله اسيد تلاش مي کردند که در همين هنگام بر اثر متصاعد شدن بخار حاصله از اسيد ۶ نفر دچار مشکلات تنفسي شديد شده بودند که عوامل اورژانس در اولين فرصت ممکن نسبت به احياء قلبي ريوي يکي از مسمومين که حالش وخيم بود، اقدام کردند و سپس وي را براي مداوا به بيمارستان امام رضا(ع) انتقال و تحويل اورژانس اين بيمارستان دادند.دکتر مهري افزود: در مورد ۵ مسموم ديگر حادثه نيز اقدامات اکسيژن درماني انجام شد و اين مسمومان نيز به وسيله دو دستگاه آمبولانس اورژانس براي مداوا به بيمارستان امام رضا(ع) انتقال داده شدند.

ادامه اين گزارش حاکي است طبق اطلاعات دريافتي يکي از مسمومان حادثه که حال وي وخيم اعلام شده بود، به خطر وخامت اوضاع جسمی وی پس از آن که اقدامات درماني در مورد وي موثر واقع نشد، در بيمارستان جان باخت.غلامحسين حاجي زاده، مدير حوزه ۳ آتش نشاني نيز در گفت وگو با خراسان در رابطه با اين حادثه گفت: در عصر روز پنج شنبه ماجراي مسموميت با اسيد به آتش نشاني اعلام شد که بلافاصله اکيپي از امدادگران متخصص در امور امداد شيميايي ايستگاه ۲ و يک خودروي حامل آب از ايستگاه يک به محل حادثه اعزام شدند.وي گفت: مسير چاه دستشويي يک مغازه فروش زعفران که در طبقه زيرزمين بوده است، که داری هیچ گونه محفظه خروجی نیز نبوده مسدود شده و به همين منظور از يک شرکت بدون تجربه خواسته شده بود، تا مسير مسدود شده را باز کند و شرکت لوله بازکني «الف» نيز اظهار داشته بود که به طور ضمانتي مسير را باز مي کند. به همين منظور کارگران شرکت مذکور در محل حضور يافتند و ۳ گالن ۲۰ليتري اسيد سولفوريک قوي را درون مسير مسدود شده ريختند و بعد به افراد حاضر در مغازه گفته بودند که تا چند ساعت از توالت استفاده نکنند و داخل زيرزمين هم نروند چرا که گاز حاصله از اسيد ممکن است افراد را دچار مسموميت کند. حاجي زاده افزود: پس از گذشت يک ساعت بوي اسيد به طور وسيع در فضا متصاعد شده و در همين هنگام يکي از کارکنان فروشگاه به زيرزمين و توالت مراجعه کرده است پس از دقايقي هنگامي که ساير کارکنان از بابت تاخير طولاني او نگران شده بودند، فرد ديگري به منظور پي گيري وضعيت نفر اول به داخل زيرزمين مي رود که در مي يابد همکارش دچار گازگرفتگي شده و روي زمين افتاده است. متاسفانه وي نيز همان جا دچار گازگرفتگي شده است، در همين زمان نفر سوم هم براي آگاهي از وضعيت دو نفر ديگر وارد زيرزمين مي شود که او نيز بر اثر گاز حاصله از اسيد دچار گازگرفتگي مي شود. وي افزود: شدت گاز متصاعد شده به حدي بوده است که ۳ نفر ديگر نيز در طبقه بالاي زيرزمين دچار گازگرفتگي شدند.مدير حوزه ۳ آتش نشاني مشهد اضافه کرد: به محض وقوع حادثه مراتب به اورژانس و سازمان آتش نشاني اطلاع داده شد و تيم مواد شيميايي سازمان آتش نشاني و يک خودروي حمل آب از ايستگاه يک به محل اعزام شدند و مشاهده کردند که ۳ نفر از پرسنل فروشگاه نيز در طبقه بالا دچار مسموميت و سرگيجه شدند که همه مصدومان توسط اورژانس به بيمارستان منتقل شدند و امدادگران آتش نشاني نيز با يک دستگاه دمنده قوي اقدام به دميدن هوا در محل کردند و در حالي که لباس هاي ويژه پوشيده بودند محل چاه توالت را با استفاده از خودروي حمل آب شست و شو دادند تا اسيد موجود به داخل چاه روانه شود.وي افزود: امدادگران پس از شست و شوي محيط و تهويه محل، عمليات خود را پايان دادند.حاجي زاده گفت: متاسفانه در اين حادثه ۶ نفر دچار مسموميت شدند که نفر اولي که دچار مسموميت شديد شده بود و حدود ۴۲ سال سن داشت در بيمارستان جان باخت. وي گفت: وقتي اسيد با فاضلاب دستشويي مخلوط مي شود، همه نوع گاز از جمله گاز متان و هيدروژن توليد مي شود که بسيار سمي و خطرناک است. حاجي زاده به شهروندان توصيه کرد: در موقع انسداد لوله ها حتما از وسیله ای بنام فنر مخصوص لوله باز کنی استفاده کنند. و از اسيد داراي غلظت بالا هرگز استفاده نکنند که براي سلامتي انسان خطرناک است. وپس از استفاده نيز حتما کولر و پنکه و هواکش ها را به کار انداخت و محل ريختن اسيد را با ريختن آب به طور کامل شست.