اصول ایمنی حفر چاه
جمعه ۲۸ فروردین ۱۳۹۴

اصول ایمنی حفر چاه

حفر چاه خطرات بسیاری دارد که باعث مرگ و میر افراد و مغنی ها می شود که به خاطر عدم رعایت نکات ایمنی رخ می دهد. در صورت رعایت نکات ایمنی احمال وقوع رخدادهای خطرناک حفر چاه بسیار هم می شود. در این مطلب قصد داریم برخی از نکات ایمنی حفر چاه را بیان کنیم.

جلوگیری از حوادث چاه

برای پيشگيري از وقوع رخدادهای ناگوار حین حفر چاه فاضلاب و جلوگیری از حوادث چاه از قبیل ريزش چاه، تخريب چاه، نرسیدن اکسیژن به داخل چاه و ... باید به نکات ایمنی توجه کافی داشته باشید. در ادامه برخی از نکات ایمنی حفر چاه را بیان می کنیم.

حفر چاه فاضلاب کاری کاملا تخصصی است که مغنی ها باید با دقت اقدام به حفر چاه نمایند. لذا دقت در رعایت نکات زیر بسیار اهمیت دارد.

نکات ایمنی حفر چاه

نکته اول این که محل حفر چاه بسیار مهم است. حفر چاه در كنار باغچه ممنوع بوده در کنار چاه فاضلاب نباید اقدام به کاشد درخت کرد. علتش هم این است که ریشه های درخت به دیواره چاه صدمه وارد می کنند و در نهایت باعث تخریب چاه می شود. فاصله محل حفر چاه از دیوار یا چاه های دیگر باید بیش از سه متر باشد تا مشکلی بوجود نیاید. لوله های آب نباید از روی رهانه چاه عبور کنند. دهانه چاه باید امکان باز و بست داشته باشد.

هر چاهی من جمله چاه فاضلاب باید دور چيني داشته باشد. در حقیقت دورچینی جز ضروریان چاه فاضلاب می باشد که از ریزش دهانه چاه جلوگیری می کند. برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه لازم است لوله فاضلاب درون چاه به مرکز چاه تخلیه شود. در اصطلاح باید از گلدانی برای این کار استفاده شود. برای تهویه چاه مخصوصا چاه فاضلاب باید از لوله مخصوص تهويه هوا استفاده شود که این لوله به سمت بالا می رود و در نهایت در بام ساختمان باز می شود.