شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ساعت ۰۹:۵۲

لوله بازکنی - تخلیه چاه

مشاوره رایگان و خدمات 24 ساعته
کول چاه فاضلاب چیست؟
یکشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۴

کول چاه فاضلاب چیست؟

 كول چاه و نكات مربوط به آن : كول و كول گذاري در هنگام حفاري چاههاي آب و فاضلاب جهت جلوگيري از ريزش خاك به درون آن انجام مي شود. در تاريخ به درستي مشخص نيست كه كول از كي به زندگي  انسانها راه يافته است كول در طول هزاران سال به اشكال مختلف و جنسهاي مختلف وجود داشته و در تاريخ هميشه تلويحا به ان

 كول چاه و نكات مربوط به آن :

كول و كول گذاري در هنگام حفاري چاههاي آب و فاضلاب جهت جلوگيري از ريزش خاك به درون آن انجام مي شود.

در تاريخ به درستي مشخص نيست كه كول از كي به زندگي  انسانها راه يافته است كول در طول هزاران سال به اشكال مختلف و جنسهاي مختلف وجود داشته و در تاريخ هميشه تلويحا به ان اشاره شده است .مثلا در جايي به نوعي در كتاب خداوند الموت در قلعه حسن صباح وجود داشته و يا در زمان صفويه در جايي براي اب عمارتهاي ميدان امام خميني اصفهان به ان اشاراتي گرديده است .

شكل امروزي كول از جنس بتن به دو صورت گرد (بنام ميله ) و بيضي (بنام انباري) مورد مصرف خانگي و ابرساني دارد .

كول ميله يا گرد :

كول گرد به قطر هاي ۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ سانتي متر توليد مي گردد.كه قطر هر طرف بتني ان ۵ سانتي متر و ارتفاع ان ۲۵ سانتي متر است كه هر ۴ قالب برابر يك متر مي باشد.

كه بنا به قطر ميله چاه كنده شده توسط مقني مورد كاربرد دارد براي تقويت كول چه گرد و چه انباري از تسمه هاي فنري عدل بندي استفاده مي گردد .كه در صورت ترك بر داشتن كول در هنگام حمل و تخليه با خاصيت فنري كه تسمه از خود بروز مي دهد حالت هندسي كول تا زمان كارگزاري حفظ شود.

دوستان زيادي اظهار تمايل دارند كه از كول هايي استفاده كنند كه از ميلگرد در انها بجاي تسمه  استفاده شود ليكه به دليل انكه قيمت ميلگرد به روز و بسيار بالا مي باشد به دلايل اقتصادي مقرون به صرفه نيست ضمن انكه خمكاري ميلگرد و بستن دو سر ان نيز براي قرار دادن در قالب كول چالش زماني زيادي براي سازنده ايجاد مي نمايد پس در كل عمل توليد كول با ميلگرد به صرف و صلاح نيست.

كول ميله ۶۰سانتي در هر خاور ۲۵ متر و در نيسان ۱۰متر قابل بارگيري است .

كول ميله ۷۰سانتي در هر خاور۲۵ متر و نيسان۱۰متر قابل بارگيري است.

منبع:نیازمندیهای ساختمان تهران