پمپ کف کش مخصوص تخلیه چاه
شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴

پمپ کف کش مخصوص تخلیه چاه

به گزارش خانه پاک:

پمپ کف کش یا همان پمپ EPS از لحاظ ساختاری همانند پمپ های توربین عمودی می باشد. اساسا یک موتور الکتریکی، پمپ را به حرکت در می آورد و انرژی جنبشی سیال را افزایش می دهد.پمپ کف کش شامل یک پمپ گریز از مرکز به همراه شفت عمودی می باشد که فشار سیال خروجی به چرخش پروانه ها وابسته است. در پمپ کف کش از آب بندی مکانیکی استفاده می کنند که آب به داخل موتور نفوذ نکند. پوسته موتور و پمپ از آلیاژ آلومینیوم و پروانه و درپوش پمپ از چدن داکتیل وشفت از فولاد ضدزنگ 303 و کلیه پیچهای از فولاد ضدزنگ می سازند که مقاومت آنرا در مقابل خوردگی چندین برابر افزایش میدهد.

اگر بیشتر از یک پروانه در پمپ استفاده شود بدان پمپ کف کش چند مرحله ای گویند که پره ها یا روی یک شفت قرار گرفته اند و یا به صورت مجزا می باشند.

کاربرد پمپ کف کش:

پمپ تک مرحله ای:

مناسب برای پمپاژ آب، مصارف خانگی، آبیاری های كوچك

زه کشی و پمپاژ

در صنایع همچون پمپاژ کردن دوغاب

تخليه آب چاه و مخازن و کف استخرها

فواره ها و تخلیه آب در ساختمانهـا، آب های صنعتی، گلخانه ها، مزارع، باغات

پمپ چند مرحله ای:

به علتی که این نوع پمپ ها قابلیت کار در دبی ها و عمق ها مختلف را دارند عموما برای پمپاژ آب و نفت از چاه های عمیق استفاده می شود

مشخصات کلی الکترو پمپ کف کش شناور

ü قطر خروجی: 32 تا 100 میلیمتر

ü دبی: 2 تا 130 متر مکعب در ساعت

ü محدوده ارتفاع: 5 تا 700 متر

ü دمای سیال: تا 50 درجه سانتیگراد

ü فشار: 12بار

ü درجه حفاظت : IP68

نکات اجرایی پمپ کف کش و لجن کش

قبل از راه اندازی پمپ کف کش، محل مشخص شده بر روی پمپ را از آب پر کنید. در هنگام راه اندازی پمپ کفکش و لجن کش از میزان ولتاژ برق اطمینان لازم را بدست آورید. پمپ کف کش تک مرحله ای برای چاه هایی تا قطر 12 inمناسب است. دینام موتور در پمپ کف کش و لجن کش، توسط سیالی که پمپ می شود خنک می گردد. برای انتخاب صحیح نوع پمپ کف کش و لجن کش با نگاهی به نمودار هد و دبی پمپ می توان پمپ کف کش مناسب را بیابید.

منبع:وبلاگ پمپ ایران