شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ساعت ۰۹:۵۳

لوله بازکنی - تخلیه چاه

مشاوره رایگان و خدمات 24 ساعته
شتر گلو چیست؟
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴

شتر گلو چیست؟

به گزارش خانه پاک: 1-شتر گلو دقیقا چیست؟ یکی از قطعات استفاده‌شده در لوله‌کشی است.شترگلو لوله‌ای به شکل S یا U است که بطور قائم در زیر سینک ظرفشویی، آبریزها یا لوله‌های فاضلاب و به خصوص توالت ایرانی قرار می‌گیرد. کار آن جلوگیری از نشت بوی بد و مقابله با پدیده فشار معکوس در لوله های فاضلاب است. ب

به گزارش خانه پاک:

1-شتر گلو دقیقا چیست؟

یکی از قطعات استفاده‌شده در لوله‌کشی است.شترگلو لوله‌ای به شکل S یا U است که بطور قائم در زیر سینک ظرفشویی، آبریزها یا لوله‌های فاضلاب و به خصوص توالت ایرانی قرار می‌گیرد. کار آن جلوگیری از نشت بوی بد و مقابله با پدیده فشار معکوس در لوله های فاضلاب است.

به بیان آسان:

یک وسیله U شکل است که وابسته به جنس لوله سفالی هم می‌تواند باشد و قادر است فاضلاب را گیر بیندازد. این فاضلاب به عنوان پوشش عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد که گاز فاضلاب از منافذ زهکش به داخل خانه‌‌ رها گردد. Siphon Lock Overview.png

2-چطور می‌توانم بگویم که زهکش‌های کف خانه من شتر گلو دارند؟

آب را داخل مدخل بریزید (دست کم دو گالن) و با چشم پایین رفتن آب را نظاره نمایید. اگر ایستادگی و تاخیر در پایین رفتن قابل ملاحظه آب وجود دارد (بطوری که لوله را پر می‌کند) زهکش شترگلو دارد.

شرایط را دوباره دو ساعت بعد کنترل کنید تا مطمئن شوید که آب بیرون نزده است. اگر ایستادگی آب دیده نشد، یا زهکش شترگلو ندارد و یا شترگلو در جای دیگر خط قرار گرفته است. اگر بویی استشمام می‌کنید، مقداری آب را داخل مدخل بریزید و بو را یک ساعت بعد کنترل کنید. اگر هنوز بو وجود دارد محتملا شترگلویی در کار نیست.

3-چطور گاز فاضلاب وارد منزل می‌شود؟

عمومی‌ترین نقص در سیستم لوله کشی وجود زهکش‌هایی است که شترگلو ندارند! به ویژه وقتی این اتفاق برای زهکش‌های زیر زمین یا اتاق تاسیسات بیفتد.

از سال ۱۹۷۰ شهر ماریون یک برنامه بازرسی لوله کشی را اجرایی کرد و بعد از آن تاریخ به هیچ خانه‌ای اجازه نداد که به علت نداشتن شترگلو، مشکل دار شود. اگر خانه شما قدیمی‌تر است (منظور کشور ما نیست) زهکش‌های کف منزل شما ممکن است شترگلو داشته باشند و ممکن است نداشته باشند. 4-راههای دیگری که گاز فاضلاب می‌تواند از آن طریق وارد منزل شود عبارتند از: ۱-شترگلوی خشک-اگر در یک خط زهکش شترگلویی باشد که اغلب مورد استفاده قرار نگیرد، آب شتر گلو تبخیر می‌شود و بخشی از آن دچار شکستگی می‌شود. ۲-یک شترگلوی آسیب دیده-آشکارا مشخص است که اگر شترگلو ترک بخورد و به آب اجازه خروج بدهد، باز هم قسمتی از شترگلو صدمه می‌بیند. ۳-یک خط زهکش آسیب دیده-اگر خط زهکش مابین خط اصلی فاضلاب و ش‌تر گلو بشکند یا ترک بخورد هیچ چیز نمی‌تواند مانع از این شود که گاز از ترک یا شکستگی موجود در خط لوله‌‌ رها گردد. از طرفی دیگر یک خط زهکش آسیب دیده ممکن است به فاضلاب زهکش اجازه دهد که به داخل پی یا زیرزمین خانه شما پس بزند و شما را با بوی نامطبوع فاضلاب تجمع یافته فاضلابرو مواجه گرداند. ۴- یک تهویه گرفته یا آسیب دیده-سیستم تهویه لوله کشی شما به گونه‌ای طراحی شده که اختلاف فشار اتمسفری ایجاد شده توسط جریان فاضلاب را در کل لوله کشی یکنواخت نگه دارد و همچنین به گازهای فاضلاب اجازه دهد که توسط تهویه از سیستم لوله کشی به اتمسفر بالای خانه‌‌ رها شوند. وجود مدخل‌های بدون شترگلو در سیستم لوله کشی خانه شما، ممکن است از طریق این محل‌های ورود، گاز‌ها را به داخل منزل‌‌ رها سازد. اگر تهویه گرفته باشد و یا کلا منزل فاقد تهویه باشد، فشارهای غیر یکنواختی که برای رفع مشکل طراحی شده‌اند ممکن است آب را به خارج از شترگلو به گستره‌ای سیفون نماید که قسمتی از شترگلو تخریب گردد.