شترگلو چیست؟
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴

شترگلو چیست؟

احتمالا کلمه شترگلو به گوش شما خورده و برایتان سوال بوده که شترگلو یعنی چه و چه چیزی است. شترگلو یا همان سیفون لوله ای است خمیده که در اکثر لوله های فاضلاب اسفاده می شود و خاصیت آن جلوگیری از ورود بوی فاضلاب به داخل ساختمان است. علت این نامگذاری هم شباهت این وسیله به گلوی شتر می باشد.

فواید شترگلو و روش کار آن

شترگلو در عین سادگی بسیار مفید و کاربردی می باشد بطوری که می توان گفت در تمام لوله های فاضلاب که متصل به ساختمان است وجود دارد. سیفون یا همان شترگلو در لوله فاضلاب توالت، سینک ظرفشویی، کفشوی حمام بسیاری از لوله های فاضلاب وجود دارد. همین استفاده زیاد از شترگلو به معنی مهم و مفید بودن آن است.

روش کار شترگلو بسیار ساده و در عین حال بسیار کاربردی است. شترگلو به خاطر داشتن نوعی خمیدگی در خود باعث می شود گازهای فاضلاب و حشرات موذی از داخل چاه به بیرون نیایند. به این صورت که همیشه مقداری آب درون شترگلو باقی می ماند و این آب باعث می شود گازهای فاضلاب از چاه خارج نشوند. در حقیقت نقش آب در سیفون بسیار کلیدی است به طوری که در صورت نبود آب شترگلو کاربردی ندارد.

معایب شترگلو

در عین حال که شترگلو خواص بسیاری دارد و جلوی خروج بوی بد فاضلاب به داخل ساختمان را می گیرد یک مشکل جدی دارد و آن هم گیرکردن فاضلاب در داخل آن می باشد. به علت خمیدگی شدیدی در داخل آن فاضلاب و فضولات درون سیفون گیر می کنند و به ناچار باید همیشه مقداری آب داخل آن ریخته شود تا فضولات به داخل چاه بروند.

مشکل دیگر شترگلو تبخیر شدن آب داخل آن است. سیفون بدون وجود آب داخل آن هیچ کارایی ندارد. بنابراین با تبخیر شدن آب داخل سیفون عملا کارایی خود را از دست می دهد. لذا همیشه باید داخل سیفون مقداری آب وجود داشته باشد تا بصورت درست کار کند.