یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ساعت ۱۷:۴۸

لوله بازکنی - تخلیه چاه

مشاوره رایگان و خدمات 24 ساعته
با اينا زمستونو سر مي‌کنم
چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴

با اينا زمستونو سر مي‌کنم

8 توصيه داغ به آقاي خانه براي گذراندن 90 روز سرد با خانه و خانواده وقتي برف مي‌بارد و همه جا را سفيدپوش مي‌کند، زمستان دوست داشتني‌تر مي‌شود. اما از آنجا كه بارش برف و سرماي سوزان زمستاني در بسياري از موارد مشكلاتي را براي خانه‏ها ايجاد مي‏كند، لازم است به فكر تعميرات برخي قسمت‏هاي خانه و تجهيزات آ

8 توصيه داغ به آقاي خانه براي گذراندن 90 روز سرد با خانه و خانواده

وقتي برف مي‌بارد و همه جا را سفيدپوش مي‌کند، زمستان دوست داشتني‌تر مي‌شود. اما از آنجا كه بارش برف و سرماي سوزان زمستاني در بسياري از موارد مشكلاتي را براي خانه‏ها ايجاد مي‏كند، لازم است به فكر تعميرات برخي قسمت‏هاي خانه و تجهيزات آن باشيد. بهتر است هر چه زودتر دست به كار شويد تا اين 90 روز زمستاني را بدون مشكل سپري كنيد. هر چند در اغلب موارد تنها يك سركشي و بازرسي از قسمت‏هاي مختلف خانه مي‏تواند بدون هيچ هزينه مالي در رفع بسياري از خطرات و مشكلات كمك كند. البته قبل از همه اين کارها با دعوت از متخصصان مربوطه بايد از سلامت و ايمني خانه‌تان در برابر مسموميت با مونواکسيد کربن اطمينان حاصل کنيد و سپس توصيه‌هاي ما را به کار بنديد.

در بازرسي‏ و تعميرات زمستاني خانه لازم است به مواردي مانند لوله‏ها و اتصالات، وضعيت ايزوگام پشت بام، تخليه آب كولرهاي آبي و كشيدن پلاستيك يا برزنت روي آن، بستن راه‏هاي ورود حشرات و جانوران موذي، وضعيت دودكش‏ها و باز بودن مجراي كانال آنها و جلوگيري از اتلاف انرژي توجه كنيد.

1 وضعيت لوله‌ها و اتصالات را بررسي کنيد

بهتر است وضعيت لوله‏ها و اتصالات آنها را بررسي کنيد تا از سالم بودن آنها مطمئن شويد. همچنين عايق‌بندي لوله‏ها و اتصالات علاوه بر كاهش اتلاف انرژي آنها را از يخ زدن در فصل زمستان محافظت مي‏كند. يخ زدن آب در لوله‌ها و ترکيدگي لوله‌ها يکي از مشکلات فصل سرماست. براي جلوگيري از يخ زدن لوله‌ها و شيرهاي آبي که بيرون و در فضاي باز هستند، لازم است با پشم شيشه آنها را به خوبي عايق کرده و بپوشانيد. همچنين شيرهايي که چکه مي‌کنند زودتر دچار يخ‌زدگي مي‌شوند و براي جلوگيري از يخ زدن آنها لازم است که واشر لاستيک آن تعويض شود. براي جلوگيري از اتلاف وقت، جلوگيري از هدر رفتن آب و اتلاف انرژي بهتر است لوله‌هاي آب گرم را از منبع شوفاژ يا آب‌گرم‌کن تا محل‌هاي مورد استفاده عايق‌کاري کنيد تا براي گرم شدن آب معطل نمانيد. اگر آب در لوله‌ها يخ زده باشد مي‌توانيد با گرم کردن آن به تدريج يخ را ذوب کنيد. براي اين کار مي‌توان از آب گرم استفاده کرد. توصيه مي‏شود از وسايل برقي مانند سشوار که خطر برق گرفتگي در آنها وجود دارد، براي اين کار استفاده نکنيد. اگر لوله ترکيد، شير فلکه اصلي و شيرهاي فرعي را سريع ببنديد و با شرکت آب تماس بگيريد يا سراغ يک تعميرکار باتجربه برويد.

2 سري به پشت بام بزنيد

هر چند اين روزها ديگر براي ايزوگام كردن خيلي مناسب نيست و بايد خيلي قبل‏تر و پيش از آغاز پاييز اين كار را انجام مي‏داديد اما اگر درز و شكافي روي پشت بام وجود دارد، بهتر است هر چه زودتر آن را عايق‌بندي كنيد. سري به پشت بام بزنيد و از باز بودن راه چاه و ناودان پشت‌بام مطمئن شويد. اگر ناودان و راه چاه توسط برگ‏ها و خس و خاشاك مسدود شود مشکلاتي به وجود خواهد آمد.

3 آب کولرها را تخليه کنيد

اگر از كولر آبي استفاده مي‏كنيد در فصل سرما آب آن را تخليه كنيد. بهتر است با استفاده از پارچه برزنتي و يا پلاستيك روي آن را كاملا بپوشانيد تا هم كمتر در معرض برف و باران قرار گيرد و هم سرماي بيرون از طريق كانال‌هاي كولر وارد خانه‌تان نشود. براي پيشگيري از اتلاف انرژي مي‏توانيد دريچه‏هاي کانال کولر در داخل خانه را هم بپوشانيد. نكته ديگر، اينکه اگر كولر آبي روي پشت بام داريد و شير آب آن نيز روي پشت بام قرار دارد آن را با پشم شيشه عايق‏كاري كنيد. اگر اين شيرها دچار يخ‏زدگي و تركيدگي شوند ممکن است آب تمام پشت‌بام را پر کرده و حتي به ديوارها و سقف خانه نفوذ كرده و خرابي به بار آورد.

4 جلوي ورود حشرات و جانوران موذي را بگيريد

درزها، ترک‏ها و سوراخ‏ها را با استفاده از سيمان، گچ، بتونه و يا هر ماده مناسبي پر كنيد. مسدود کردن و بستن تمام سوراخ‏ها، درزها و ترک‏ها از ورود موش و حشرات موذي به خانه جلوگيري مي‏کند. اگر ديوارها در اثر گرماي داخل خانه و سرماي خارج ترک برداشت لازم است خيلي سريع ترک‌ها را برطرف کنيد و اين کار را تا پايان فصل سرما به تعويق نيندازيد. اين ترک‌ها موجب اتلاف گرماي داخل خانه و رشد حشرات و ميکروب‌ها مي‌شوند. نكته مهم در درزگيري و بستن سوراخ‌ها و شكاف‏ها در خانه توجه به ورود اكسيژن كافي به داخل خانه براي وسايل گرمايشي مانند بخاري و اجاق گاز است.

5 وضعيت دودكش‏ها رابررسي کنيد

اگر به دليل سرماي بيشتر هوا وسيله گازسوز ديگري به خانه اضافه مي‏کنيد، لازم است نکاتي را مورد توجه قرار دهيد. دهانه خروجي دودكش‏ها اغلب مكان مناسبي براي پرندگان است تا آشيانه خود را روي آن بنا كنند. از اين گذشته احتمال اينكه اين مسير توسط اشيا و موانعي مسدود شود نيز وجود دارد. بهتر است قبل از روشن كردن وسايل گرمايشي مانند بخاري گازي از باز بودن اين مسير اطمينان پيدا كنيد. توصيه مي‏شود حتما از كلاهك دودكش استفاده كنيد چون علاوه بر اينكه از نفوذ باران و برف و افتادن ساير اشيا به داخل دودكش جلوگيري مي‏كند، در منظم سوختن وسيله گازسوز نيز موثر است.

6 از سالم بودن وسايل گرمايشي مطمئن شويد

قبل از اينکه بخاري يا هر وسيله گرمايشي ديگر خود را روشن کنيد، بهتر است يك بار با دقت آن را بازرسي كنيد تا از سالم بودن قطعات مختلف آن به‌خصوص شيلنگ گاز و يا سيم برق مطمئن شويد. اگر از شوفاژ استفاده مي‌كنيد در صورت نياز بايد آنها را هواگيري کنيد. شوفاژ زماني به هواگيري نياز دارد كه همه آن به‌طور كامل داغ نمي‌شود. اگر از بخاري گازسوز استفاده مي‏كنيد شيلنگ گاز و بست‏هاي آن را بررسي كنيد. اين كار را با ماليدن كف صابون روي شيلنگ انجام دهيد. همچنين دقت كنيد كه شعله آن به رنگ آبي باشد و اگر غير از اين باشد مسير دودكش را يك بار بازرسي كنيد.

7 كاهش مصرف انرژي را

جدي بگيريد

موضوع كنترل و كاهش مصرف انرژي را جدي بگيريد و از اتلاف انرژي پيشگيري کنيد. اين روزها که هوا سردتر است فقط با زياد کردن بخاري و شومينه خانه را گرم نکنيد، بهتر است براي گرم کردن خودتان در خانه، لباس‌هاي گرم بپوشيد. گاهي پوشيدن جوراب و کلاه در خانه حسابي گرم‌تان مي‌کند. وسايل گرمايشي را در مواقعي كه خانه خالي است خاموش کنيد. دريچه کانال كولر را از داخل بپوشانيد و درها و پنجره‏ها را درزگيري کنيد. عايق‏کاري و پوشاندن درزها و شکاف‏ها را فراموش نکنيد. اگر كف خانه سنگ يا سراميك شده است در فصل زمستان روي آن را با موكت بپوشانيد. اين کار موجب مي‏شود خانه گرم‏تر شود.

8 به فکر ذخيره‌ها هم باشيد

گاهي اوقات سرماي شديد موجب مي‌شود فشار گاز در لوله‌ها کم شود و سيستم گاز رساني در برخي نقاط دچار مشکل شود. ممکن است چند ساعتي گاز قطع شود و نتوانيد از بخاري گازي و شومينه استفاده کنيد. آن وقت است که ديگر نمي‌توانيد يک استکان چاي دست‌تان بگيريد و پشت پنجره بايستيد و از ديدن يک روز زمستاني لذت ببريد. هميشه يک وسيله گرمايشي غيرگازسوز براي اين جور مواقع در خانه داشته باشيد. بخاري‌ها و شوفاژ‌هاي برقي در اين جور مواقع به کمک‏تان مي‌آيند. توصيه مي‌شود از بخاري‌هاي نفتي بدون دودکش در خانه استفاده نکنيد. وقتي گاز قطع مي‌شود، نمي‌توانيد از اجاق گاز استفاده کنيد و آشپزي هم تعطيل مي‌شود. بهتر است مقداري بيسکوييت، آجيل، نان‌هاي خشک و غذاهاي کنسرو شده براي اين جور مواقع در خانه داشته باشيد.

منبع:سلامت